Zieleniec – baza narciarska i kolarska

Zieleniec jest częścią Dusznik – Zdroju, miasta znajdującego się w Górach Orlickich. Zieleniec leży na wysokości 800-960 metrów nad poziomem morza. Jest to znany ośrodek narciarski województwa dolnośląskiego. W miejscu tym panuje specyficzny mikroklimat – porównywalny do klimatu alpejskiego. Wieś jest atrakcyjna zarówno w zimie jak i w lecie, przyczynia się do tego znakomicie różnorodna baza noclegowa (Zieleniec – spis noclegów) i sportowa. Ze względu na duże obłożnie w sezonie narciarskim, już przed przyjazdem warto zamówić nocleg. Można to zrobić wyszukując strony internetowe hoteli i ośrodków lub wpisując w wyszukiwarkę internetową hasło: noclegi Zieleniec.

Niegdyś Zieleniec był samodzielną wsią, uważaną za najwyżej położoną w Sudetach. Obecnie jest to bardzo popularny wśród narciarzy ośrodek, w którym znajduje się ponad 30 wyciągów narciarskich. W sezonie letnim jest natomiast znakomitą bazą wypadową na trasę w Góry Orlickie i zlokalizowane jest niedaleko Góry Bystrzyckie. Znajdują się tutaj dwa schroniska, gdzie można wynająć pokój w niewygórowanej cenie oraz dwa przejścia graniczne łączące Polskę z Czechami. Niedaleko znajduje się rezerwat przyrody Torfowisko pod Zieleńcem gdzie można zobaczyć rzadko występującą brzozę karłowatą, sosnę błotną i chronione rosiczki. Kolarstwo W Zieleńcu panują znakomite warunki do uprawiania kolarstwa górskiego – jest to miejsce treningów polskiej kadry kolarzy górskich. Ostatnimi laty wieś stanowi jedną z ważniejszych miejscowości polskiego szlaku kolarskiego. To właśnie tutaj do zawodów przygotowywała się medalistka Maja Włoszczowska.

Corocznie odbywa się tu Klasyk Kłodzki – Mistrzostwa Polski w Maratonie Górskim w których każdorazowo startuje ponad 400 osób, które nie zniechęcają się do tej bardzo trudnej trasy. Maraton ten jest organizowany przez Klub Kolarski Ziemi Kłodzkiej. Każdego roku odbywa się w Zieleńcu Memoriał imienia Artura Filipiaka, poświęcony pamięci nieżyjącego już kolarza. Zorganizowany jest on w formie Otwartych Mistrzostw Dolnego Śląska w Maratonie MTB. Zieleniec to doskonałe miejsce dla narciarzy, amatorów rowerów górskich i osób uwielbiających aktywny odpoczynek na świeżym powietrzu. Jest to również doskonałe miejsce na weekendowy wyjazd dla grupy przyjaciół. Wieś jest niezwykle urocza i rozpościerają się tu niesamowite widoki, które rekompensują trudy pieszych wycieczek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>