Wybierz się do Rytra!

Spokojne, ciche, ustronne miejsce – możemy określić tak niewielką, ale sympatyczną miejscowość położoną w Beskidzie Sądeckim o nazwie Rytro. Przepiękne krajobrazy, niesamowita roślinność, a także okazy zarówno flory jak i fauny występujące w tym obszarze, przyciągają już od pewnego czasu zwłaszcza miłośników, którym zależy na kontemplowaniu piękna przyrody.

Rytro jest niewielkie, zamieszkuje je około 2300 mieszkańców. Za to jego położenie zapiera dech w piersiach. Baza noclegowa jest tu dobrze utrzymana i oferuje dużo możliwości, po za tym noclegi Rytro ma polecane w regionie i cieszą się wyjątkową reputacją. To miejsce, w którym możemy podziwiać przepiękną przyrodę. Na terenie całego Beskidu Sądeckiego funkcjonuje Popradzki Park Krajobrazowy – a w nim wiele ciekawych, interesujących gatunków, charakterystycznych tylko dla tego terenu, zarówno w postaci fauny jak i flory. Jest tu kilka rezerwatów, których zadaniem jest ochrona pewnych gatunków zagrożonych wyginięciem. Na terenie samej miejscowości z kolei w ciągu ostatnich 20 lat utworzono Ekologiczny Park Narodowy. Jego zadaniem jest również ochrona gatunków zagrożonych wyginięciem poprzez utrzymanie naturalnych stanowisk charakterystycznych dla terenów górskich podmokłych. Możemy tutaj spotkać niesamowite gatunki płazów i gadów, a także roślin – takich na przykład jak storczyki.

Jednym z interesujących zabytków występujących na tym obszarze jest zamek. Dziś – niestety – jest to tylko pewna pozostałość po jego świetnych czasach. Warto jednak przejść się po ruinach tego gmachu i pomyśleć, że kilka wieków temu był często odwiedzany przez jednych z najważniejszych królów całej Polski – Kazimierza Wielkiego, Władysława Jagiełłę czy Kazimierza Jagiellończyka. Nic dziwnego – przepiękne okoliczności przyrody mogły skłonić do poszukiwania wypoczynku nawet największych możnowładców naszej ojczyzny.

Rytro czeka na turystów i zaprasza w swoje skromne progi – zwłaszcza tych, którzy poszukują ciszy i spokoju. Jest również idealnym punktem i bazą wypadową dla wszystkich tych, którzy uwielbiają spacery – turystykę pieszą, bądź nawet rowerową. Są tu dwa szlaki, którymi warto jest się przemieszczać, by mieć szansę w pełni docenić tutejszy krajobraz – czerwony i niebieski. Prowadzą one w takie tajemnice Beskidu Sądeckiego, które każdy z nas z pewnością chciałby odkryć! To gwarancja udanego wypoczynku, ale także spędzenia swojego czasu w udanej atmosferze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>