Wisła – Muzeum Beskidzkie

Jeżeli interesujesz się historią bądź lubisz miejsca gdzie znaki czasu ukazują się na każdym kroku, koniecznie wybierz się do Wisły, która jest perłą Beskidu Śląskiego. Miasto to tętni życiem. Jest odwiedzane o każdej porze roku. Oferta turystyczna jest dostosowana do wszystkich turystów. Dla tych, którzy lubią historię to idealne miejsce ze względu na wiele elementów z różnych okresów jak np. Myśliwski Zameczek Habsburgów z XIX wieku czy Zamek Prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Najważniejsze zaś pod względem historycznym jest Muzeum Beskidzkie im. Andrzeja Podżorskiego, które jest filią Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Warto zarezerwować nocleg np. w Pensjonacie nad Rzeką  (ewentualnie więcej propozycji na stronie bazy meteor – Wisła – noclegi i kwatery, który znajduje się się w najbliższej odległości od tego miejsca, ponieważ aby poznać wszystkie ważne miejsca i szlaki Wisły potrzeba na to więcej czasu).

Muzeum Śląska Cieszyńskiego jest najstarszym muzeum publicznym w Polsce. Również plasuje się w czołówce jeśli chodzi o europejską klasyfikację tego rodzaju. Założone zostało w 1802 roku. Dziś muzeum składa się z następujących działów: historii, sztuki, archeologii techniki, fotografii i etnografii. W Muzeum Beskidzkim w Wiśle zostały zgromadzone eksponaty dotyczące życia i kultury górali Beskidu Śląskiego. Można przyjrzeć się przedmiotom codziennego użytku (XIX-wiecznym naczyniom: obońkom, gielatom, putyrom czerpokom) a także strojom, meblom lub narzędziom ( np. cepy, kosy, niecki), z których korzystano w zamierzchłych czasach. Ukazane są także realia pracy kowala, cieśli, tkacza. Ważne jest także, że to muzeum propaguje sztukę regionalną w specjalnie wydzielonej do tego części obiektu. Wyróżnia się na tle innych, ze względu na ciekawą ofertę dodatkowych warsztatów dostępnych dla dzieci i młodzieży. Warte wymienienia są np. warsztaty obróbki łodyg lnu przy użyciu tradycyjnych narzędzi pod nazwą „Od ziarenka do płócienka” lub warsztaty szycia i zdobienia góralskich koszul. Dostępne są także warsztaty śpiewu góralskiego a także związane z tematyką weselną „Downe wiesieli w Beskidzie Śląskim” mające na celu tworzenie rekwizytów weselnych, haftów. Jak widać Wisła to nie tylko miejscowość idealna do uprawiania sportów zimowych. Oferuje swoim gościom jak i mieszkańcom wiele alternatywnych możliwości spędzania wolnego czasu, a dla miłośników historii jest miejscem obowiązkowym do odwiedzenia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>