Wdzydzki Park Krajobrazowy – Borsk

Jeśli ktokolwiek kiedykolwiek zastanawiał się nad spędzeniem urlop na Kaszubach, to już dłużej nie powinien się zastanawiać tylko spakować manatki i niezwłocznie się tam udać. Kaszuby to przepiękna kraina, a najpiękniejszym jej zakątkiem jest teren Jeziora Wdzydzkiego, które z racji swego położenia oraz znaczenia, nazywane jest często „sercem Kaszub”. I właśnie nad Jeziorem Wdzydzkim znajduje się urokliwa wioska, o nazwie Borsk, gdzie warto zatrzymać się na dłużej.

Wioska nie dość, że oferuje wygodną i zróżnicowaną ofertę kwater (), to w dodatku jest oazą spokoju i ciszy. Tutaj słowo wypoczynek, nabiera zupełnie nowego znaczenia. A więc przede wszystkim znajdziemy tu przepiękna przyrodę. Borsk leży bowiem na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Teren WPK to Jezioro Wdzydzkie (czyli kompleks pięciu jezior o łącznej powierzchni około 1450 ha), kilka mniejszych jezior oraz wspaniałe boru. W parku znajdziemy wiele, różnorodnych siedlisk, od boru świeżego, przez bór chrobotkowy, bór bagienny, kwaśną dąbrowę, a kończąc na łęgach olchowo-jesionowych, olsach i grądach. W tak bogatym składzie siedliskowym znajduje się również bogata szata roślinna, w której tylko w niewielkim stopniu widać ingerencję człowieka. W związku z tym na terenie parku wyznaczone są rezerwaty przyrody (aktualnie znajduje się tu jeden rezerwat – Krwawe Doły, ale w planie jest utworzenie kolejnych czterech), użytki ekologiczne (18 stanowisk – w tym śródleśne oczka wodne, kępy drzew, bagna, wydmy, torfowiska), pomniki przyrody (21 obiektów – głównie dęby, buki, ale także jałowiec, daglezja, klon zwyczajny), zespoły przyrodniczo-krajobrazowe (aktualnie dopiero planuje się ich utworzenie) oraz obszary chronionego krajobrazu – Natura 2000 (Obszar Specjalnej Ochrony ptaków oraz Specjalny Obszar Ochrony siedlisk).

3 myśli na temat “Wdzydzki Park Krajobrazowy – Borsk”

  1. Bardzo polecam! Mieszkam nieopodal i mogę zagwarantować, że jeśli ktoś szuka ciszy, spokoju i piękna to jest miejsce idealne!

  2. Znajomi spędzili w tej miejscowości tydzień podczas urlopu i wrócili bardzo zadowoleni. Podobno można tam odpocząć w ciszy i spokoju. Bardzo polecali to miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>