W Słupsku jest co zwiedzać i gdzie wypocząć

Wizyta w Karkonoszach, była dla nas niesamowitą przygodą, o której możecie przeczytać na naszym blogu. Dzisiaj zabieramy Was do miasta, które jest zlokalizowane niedaleko Bałtyku.

Położony na Pomorzu Słupsk stanowi interesujące miasto pełne zabytków, terenów rekreacyjnych i wydarzeń. Warto odwiedzić go nie tylko latem, gdy niespełna 20 km dzielących miasto od morskiego wybrzeża pokonać możemy autobusem jadącym do Ustki.

W Słupsku doświadczymy zalet nadmorskiego klimatu, jednak bez tłoku i zgiełku letnich kurortów. Nie da się zaprzeczyć jednak, że miasto jest atrakcyjne turystycznie i chętnie odwiedzane. Dużą zasługę ma w tym pomysłowe wykorzystanie tego, co posiada. Na przykład poprzez ciekawe questy, które od kilku już lat zdobyły popularność, czyli fabularyzowane zwiedzanie z zagadkami, które wymaga jedynie pobrania w Informacji Turystycznej lub w internecie specjalnej karty z zadaniami i trasą. W Słupsku możemy podążać Szlakiem Słupskich Legend albo Śladami Witkacego. Sam artysta nigdy w mieście raczej nie zatrzymał się na dłużej, za to mieszczące się w Zamku Książąt Pomorskich muzeum ma największą na świecie kolekcję jego dzieł, a ich wielkoformatowe kopie, murale i inne ciekawostki rozrzucone są po przestrzeni śródmieścia.

Klasyczne trasy turystyczne do pokonywania spacerem również potrafią być niesztampowe. Mamy na przykład szlak prowadzący przez dawne trasy tramwajów, po której z nich jedynym śladem jest zabytkowy szynowy pojazd stojący niedaleko ratusza. Wrażeń estetycznych i nie tylko dostarczą znajdujące się w Słupsku obiekty Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego – przepiękne, kilkukondygnacyjne bramy miejskie, Baszta Czarownic (nazywana tak, gdyż więziono w niej kobiety oskarżane o czary) czy też kościoły – ciekawostką jest, że jeden z nich, odbudowany po wojnie, nie wrócił do pierwotnego przeznaczenia, ale dzisiaj jest siedzibą biblioteki miejskiej.

Znajdziemy w mieście również pomniki, zabytkowe kamienice, uroczy rynek. Na tych, którzy chcą wypocząć aktywnie, czekają parki i trasy rowerowe, wypożyczalnie jednośladów czy kijków do nordic walkingu, baseny, skate park, okoliczne stadniny koni, spływy kajakowe rzeką Słupią czy park linowy, w którym można przeżyć przygodę. Warto wybrać się również na plażę do Ustki, a także zobaczyć atrakcje tej portowej miejscowości – za sprawą porozumienia między miastami dowiezie nas tam autobus miejski, Ustka i Słupsk często również łączą siły, organizując wakacyjne imprezy kulturalne i rozrywkowe.

Jeżeli chodzi o noclegi, to Słupsk ma zróżnicowane, położone w obrębie starówki hotele, schronisko młodzieżowe i dom studencki, jak też typowe wakacyjne kwatery prywatne i pola namiotowe. Tutejsza opcja noclegowa jest szeroka i nie sprawia wrażenia tłoku, jak w mniejszych miejscowościach nad morzem, ale wtapia się w codzienne życie niemałego przecież miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>