Świnoujście – miasto z historią

Fenomen miasta jakim jest Świnoujście polega na tym, że praktycznie każdy Polak słyszał jego nazwę. Jednak nie wiele osób wie w jakim punkcie mapy jest położone i jaką ma historię.

Mieści się ono w północno-zachodniej części kraju i jest najbardziej wysuniętym na zachód miastem w Polsce. Obecnie jest uzdrowiskiem z rozwinięta sieci hoteli i bazą noclegową (źródło) liczącą niecałe 50 tysięcy mieszkańców. Nie jest to mało – pozwoliło to jednak rozwinąć się gałęziom gospodarki i usługom, które sprawiły że jest to miejsce idealne dla urlopowiczów z całej Europy.

Jak więc kształtowała się historia miasta? 
Tutaj nie ma co dyskutować – miasto ma bardzo długą historię. Historycy twierdzą, że pierwsze osady powstały tu już 4 tysiące lat temu, czyli długo przed narodzinami narodu polskiego. Pierwsze dokumenty świadczące o istnieniu dzisiejszego Świnoujścia pochodzą z XIII wieku. Niegdyś były to tereny plemienne, które zostały przeciągnięte i włączone do terenu Polski przez Mieszka I. Później był klasyczny rozwój i powstawanie grodów. Jak na polską historię przystało na początku miasteczko stało się własnością duńską jak lenno. Później miasto było atakowane i przejmowane przez Szwedów.

Polska ma to do siebie, że sąsiedzi bardzo często handlują jej własnością nie pytając jej o zdanie. Tak było również w tym przypadku. W XVIII wieku od Szwedów tereny odkupiły Prusy. Pod ich władzą bardzo dużo kosztował przepływ lokalnymi wodami co spowodowało stosunkowe zwolnienie rozwoju handlu i próby poszukiwania innych ścieżek dostarczania towarów. Niestety, Świnoujście nie jest dziełem polskim – miasto samo w sobie założyli Prusacy, a miało to miejsce w drugiej połowie XVIII wieku.

XIX wiek był czasem, w którym miasteczko zaczęło przybierać bardziej turystyczne kształty zbliżające się do tych dzisiejszych. Rozbudowano i zmodernizowano porty oraz jak na każde bałtyckie miasto przystało – wybudowano molo. Wybudowano również profesjonalną latarnię morską, dzięki której przyśpieszył się rozwój handlu portowego. W tym czasie, aby nadać miasteczku turystyczny wymiar uruchomiony rejsy pasażerskie głównie na zachód Europy.

Przełomowym czasem okazała się druga połowa XIX wieku, kiedy to miasto oficjalnie stało się kurortem, a następnie uzdrowiskiem. Stało się tak za sprawą odkrycia tutaj zdrowotnych właściwości borowiny oraz oczywiście – solanki. Miasto kształtowało się i podnosiło poziom swoich usług i robi to do dziś. Każdy przyjeżdżając tu ma szanse przekonać się jak piękny jest to teren. Korzystanie z walorów uzdrowiskowych pomoże nam poprawić kondycję zdrowotną. Ze względu na to, że miejscowość jest uzdrowiskiem, mamy możliwość zakwaterowania się w jednym z świnoujskich ośrodków oferujących liczne zabiegi zdrowotne i upiększające. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>