Święty Marcin – wyjątkowa poznańska tradycja

Stolica Wielkopolski jest pod wieloma względami miastem wartym zobaczenia. Jednym z nich jest odbywający się co roku 11 listopada Dzień Świętego Marcina, patrona jednej z największych ulic, a także związanych z nim pyszności. Rogale świętomarcińskie to poznańska tradycja, która narodziła się, według przekazów w 1891 roku, kiedy proboszcz kościoła św. Marcina poprosił parafian, aby zrobili coś dla biednych, wzorem patrona w dniu jego święta. Jeden z zamożnych mieszczan postanowił upiec rogale i rozdać je mniej zamożnym mieszkańcom. Pieczywo z białym makiem, mające certyfikat produktu regionalnego, wypiekane są w wielkich ilościach na 11 listopada, tak jak pączki na tłusty czwartek. W kliku miejscach odwiedzający miasto mogą je kupić przez cały rok.

Ulica Święty Marcin (tak właśnie, a nie Św. Marcina), dawniej wytyczona wokół poświęconego mu kościoła, dziś jest jedną z największych arterii komunikacyjnych Starego Miasta, znajdują się tutaj ważne obiekty takie jak budynki Uniwersytetu Adama Mickiewicza, Akademii Muzycznej, poczty, Centrum Kultury Zamek, biblioteki, hotele, liczne księgarnie i sklepy. W imieniny ulicy 11 listopada odbywa się pochód ze św Marcinem na koniu, występu grup artystycznych, jarmark tradycyjnych produktów i pokaz sztucznych ogni. Poznaniacy są dumni ze swojego święta, celebrowanego radośnie i artystycznie, gdy z kolei pochody listopadowe w innych rejonach wydają się poważne i ponure. W Poznaniu spróbować można też, oprócz rogali, wielu innych typowo wielkopolskich potraw i to nie tylko w jeden dzień. Najsłynniejsza chyba gwarowa nazwa to pyry z gzikiem, czyli ziemniaki z białym serem ze śmietaną i szczypiorkiem. W okolicach starówki znajdziemy wiele uroczych knajpek, które tradycyjne dania i składniki aranżują często w lżejsze, bardziej współczesne i kolorowe wersje, oferujące obowiązkowo pyry na różne sposoby, także jako kluski i placki, dynie i kabaczki, mięsa na słodko, dania z dodatkiem cebuli, tradycyjne napoje i ciasta.

Poznań jest miastem bardzo urozmaiconym i pełnym życia. Z jednej strony dumnym ze swoich tradycji oraz z historii sięgającej pierwszych Piastów, z drugiej wyznaczającym trendy dzięki obecności około stu tysięcy studentów oraz rozlokowanym tu innowacjom biznesowym. Ma swoje znane zabytki i urokliwe dzielnice z piękną architekturą, które dopiero zaczynają stawać się znów modne. Dostępne są tu najróżniejsze restauracje i kawiarnie, rozrywki, noclegi. Warto w jednym z licznych obiektów w centrum zarezerwować pokój, Poznań bowiem nie jest miastem, które można zobaczyć całe w jeden dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>