Śluza Guzianka – Ruciane-Nida

Ruciane-Nida to mazurska miejscowość, która co roku gości wielu turystów, spragnionych wypoczynku wśród lasów i jezior. Pobyt noclegowy tutaj to dobry wybór na wczasy, zarówno letnie, jak i zimowe. W okresie wakacyjnym Ruciane-Nida to miasto pełne żeglarzy i kajakarzy oraz turystów zwiedzających piękne lasy Puszczy Piskiej. Zimną natomiast miasto odwiedzane jest przez wielbicieli nart biegowych, na których czekają dobrze przygotowane trasy i niezapomniane widoki oraz przez wędkarzy łowiących spod lodu. Ale będąc w Rucianem-Nidzie warto także zapoznać się z jego zabytkami, do których należy m.in. Śluza Guzianka.

Śluza ta łączy jezioro Guzianka Mała i Bełdany i powstała w roku 1879 jako konstrukcja drewniana. W roku 1899 nastąpiła jej modernizacja, podczas której drewno wymieniona na cegłę i kamienie. Jest to bardzo ważny węzeł komunikacji wodnej, który łączy główny system jezior mazurskich z Rucianem-Nidą. W okresie letnim ruch na śluzie jest bardzo duży, do tego stopnia, że władze miasta, zastanawiają się nad wybudowaniem drugiej komory, która usprawniła by śluzowanie łodzi. Ze śluzy korzystają zarówno duże jednostki – jak np. statki pasażerskie, jak i mniejsze – jachty, a także łodzie wiosłowe i kajaki. Śluzowanie trwa około 20 minut.

Śluza ma długość 44 metrów, różnica poziomów wynosi 2 m, a szerokość wrót 7,5 metra. Rocznie przez śluzę przechodzi ok. 20 tysięcy jednostek.

Śluzowanie jest płatne i wynosi zależnie od wielkości jednostki od 3,64 zł do 13,84 zł w godzinach od 8.00 do 16.00. Od godziny 16.00 do 8.00 opłata wzrasta dwukrotnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>