Słów kilka o Karkonoszach

Wycieczka w Karkonosze jest dobrym pomysłem, jeśli chcemy spędzić aktywny weekend czy wymarzony urlop. Przed wyjazdem warto jednak zapoznać się z kilkoma podstawowymi informacjami na temat tego pasma górskiego, aby móc w pełni wykorzystać jego potencjał. Podpowiadamy więc, co warto wiedzieć, aby pobyt w górach był jak najbardziej udany. 

POŁOŻENIE Karkonosze są położone w południowo-zachodniej części Polski. Są one częścią Sudetów – jest to najwyższe pasmo górskie tego łańcucha. Przez Karkonosze przebiega granica polsko-czeska. Oznacza to, że ich część znajduje się na terytorium Czech. Mają one długość około 40 km, a ich szerokość waha się między 8 a 20 km (z zależności od regionu).

UKSZTAŁTOWANIE Góry te mają niezwykle interesujące kształty. Turystów szczególnie interesują różnego rodzaju skałki i ostańce. Jest ich w Karkonoszach bardzo wiele, a właściwie każde większe skupisko skalne ma swoją unikalną nazwę i owiane jest lokalnymi legendami. Będąc w Karkonoszach, warto więc zwrócić uwagę na niektóre z nich (np. Szwedzkie Skały czy Kotki). Kolejną interesującą informacją jest to, że w znajduje się tu bardzo wiele kotłów polodowcowych – te miejsca również warto odwiedzić podczas zwiedzania i zdobywania szczytów.

INTERESUJĄCE MIEJSCA Karkonosze zajmują dość dużą powierzchnię – dzięki temu nie możemy narzekać na brak trakcji. W okolicy znajduje się bardzo wiele miast i miasteczek, które warto odwiedzić. Te, które koniecznie trzeba zobaczyć to Karpacz, Szklarska Poręba, Kowary czy Jelenia Góra.

KILKA CIEKAWOSTEK Nie wszyscy wiedzą o tym, że w Karkonoszach były kręcone sceny do bardzo popularnego filmu – Opowieści z Narnii. Twórcom filmu tak spodobały się tutejsze widoki, że zdecydowali się na realizację niektórych scen właśnie tutaj. Kolejną ciekawostką jest fakt, iż niektórzy historycy uważają, że nazwa Karkonoszy pochodzi już z II wieku przed naszą erą – jak widać, nie tylko my zachwycamy się tymi pięknymi górami – robili to już bowiem nasi antyczni przodkowie.

COŚ DLA TURYSTÓW Wybierając się w Karkonosze, warto rozważyć nieco dłuższy pobyt niż jednodniowa wycieczka. Rejon ten ma bowiem do zaoferowania bardzo wiele. Baza noclegowa jest niezwykle bogata – nie będziemy więc mieli problemu, aby znaleźć odpowiednie noclegi. Karkonosze słyną bowiem ze swoich walorów turystycznych. Będąc w tym rejonie warto zainteresować się tutejszą kuchnią i kulturą – będzie to miła odskocznia od tego, co znamy. Jeżeli chodzi o komunikację, to okolice te są pod tym względem dobrze rozwinięte. Możemy więc dojechać tu własnym samochodem, ale też pociągiem czy autobusami.

Karkonosze są miejscem, które warto wpisać na listę swoich wakacyjnych planów. Oferują turystom wiele atrakcji, które zdecydowanie warto odwiedzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>