Ruch w Karwii, czyli turystyczne ścieżki

Latem niewielka miejscowość Karwia przeżywa prawdziwe oblężenie turystów. Osadę na stałe zamieszkuje zaledwie 500 mieszkańców. Większość pośród nich utrzymuje się głównie z turystyki, świadcząc usługi noclegowe. Latem, w pogodne weekendy Karwię odwiedza nawet 30 tys. turystów. Karwia ze względu na swoje atrakcyjne położenie najchętniej odwiedzana jest przez rodziny z dziećmi. Z miejscowości można szybko i bezproblemowo dostać się na plażę, to zaledwie 200 m.

O letniskowych urokach miejscowości doskonale wiedziano przed II wojną światową. Karwia była jedną z nielicznych polskich miejscowości z dostępem do morza. Dzisiaj wciąż można rezerwować noclegi w budynkach tak chętnie odwiedzanych również przed konfliktem zbrojnym. Lata 90-te to jednak intensywny rozwój miejscowości pod względem turystycznym. Przybyło mnóstwo nowych obiektów, baza noclegowa składa się głównie z nowoczesnych i komfortowych kompleksów. Można je bardzo łatwo znaleźć w internecie pod hasłem: „noclegi Karwia”. Wiele pośród nich jest doskonale zagospodarowanych. Nie brak w nich basenów, boisk, miejsc do grillowania czy możliwości wypożyczenia sprzętu.

W wyprawę po przepięknej okolicy wokół najlepiej wybrać się rowerem. Przybywa doskonale oznakowanych tras turystycznych. Zresztą Karwia jest idealnym miejscem do uprawiania pieszej turystyki. Kierując się wybrzeżem można dojść do innej, urokliwej nadmorskiej miejscowości – Dębek. Wybór ścieżek rowerowych jest całkiem spory. Przede wszystkim do wypoczynku zachęca długa, ciągnąca się ponad 3 km plaża. Karwia jeszcze kilkadziesiąt lat temu była niewielką osadą rybacką.

O zabytkowej zabudowie miejscowości trudno więc mówić. Wśród najstarszych zabytków miejscowości wymienić można właściwie tylko takie obiekty jak pensjonat Łucja z początku ubiegłego stulecia. W drugiej połowie XX wieku powstał zaś kościół p. w. św. Antoniego Padewskiego. Jeśli zaś chodzi o budynki mieszkalne to ostały się jedynie pojedyncze budynki, stanowiące niegdyś zabytkową zabudowę osady. Należy również wspomnieć, że w okresie wakacyjnym na terenie osady organizowane są liczne festyny i imprezy. Wszyscy letnicy mogą również wziąć udział w zawodach sportowych, regatach, biegach – wymieniać atrakcje można długo. To miejsce, które w szczególności upodobały sobie rodziny z dziećmi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>