Po atrakcje turystyczne do Sielpi Wielkiej

Sielpia Wielka (wikipedia.org/wiki/Sielpia_Wielka) jest to malowniczo położona miejscowość wypoczynkowa. Znajduje się ona w północnej części województwa świętokrzyskiego. Każdego roku miejscowość jest chętnie odwiedzana przez turystów nie tylko z terenu województwa, ale także z innych miast w kraju. Głównymi atutami tych stron są piękne lasy sosnowe, zalew o powierzchni przekraczającej 50 hektarów oraz malownicza rzeczka Czarna Konecka. Turystów gości tu dobrze rozwinięta baza noclegowa. Składają się na nią ośrodki wypoczynkowe, domki letniskowe czy pola kempingowe (). Wszystko to w cieniu wysokich drzew i niedaleko pięknego zalewu. Warto zarezerwować miejsce dla siebie z wyprzedzeniem, co można zrobić np. przez wyszukiwarkę internetową. Wystarczy wyszukać hasło: „noclegi Sielpia Wielka”, a trafimy na strony działających w tych stronach ośrodków. W miejscowości działa także wiele obiektów gastronomicznych, a wieczorami odbywają się tu liczne dyskoteki i dancingi.

Nad zalewem można skorzystać z dużej plaży i pomostów albo wybrać się do wypożyczalni sprzętu wodnego po kajak lub rower wodny. Można nimi poruszać się po całym zalewie i odwiedzić także dwie wyspy, które znajdują się na środku jeziora. Okolice jeziora to także miejsca, gdzie spotkamy wielu wędkarzy, którzy przesiadują na wielu dzikich plażach wokół zalewu. Lasy wokół zalewu i ośrodków wczasowych są równie chętnie odwiedzane przez grzybiarzy. Z Sielpi Wielkiej można się także wybrać na dłuższy spacer pieszy lub wycieczkę rowerową. Prowadzi stąd m.in. niebieski szlak, który dochodzi wpierw do miejscowości Piekło, później do wsi Niebo, a na koniec można trafić do Końskich. W okolicach Sielpi można także zobaczyć inne miasta i wsie, gdzie znajdziemy liczne atrakcje turystyczne. Warto posiadać własny środek transportu. Wtedy można zobaczyć m.in. Zamek w Chęcinach, Jaskinię Raj czy Świętą Katarzynę oraz Święty Krzyż. Po lasach otaczających wieś można także zorganizować sobie ciekawe wycieczki (pamiętajcie o zapoznaniu się także z wpisem o Jantarze – growupstartup.pl/lamiemy-stereotypy-o-nadmorskich-wsiach-jantar-54/).

Będąc w Sielpi Wielkiej warto się także wybrać do Muzeum Zagłębia Staropolskiego. Jest to jedyny w swoim rodzaju zabytek techniki. Muzeum działa na terenie dawnej pudlingarni oraz walcowni z początków XIX stulecia. Można tu oglądać oryginalne koła żeliwne i różne maszyny, używane tutaj przez lata. Jednymi z ciekawszych eksponatów są również parowa dmuchawa z XIX wieku oraz drewniany żuraw.

3 myśli na temat “Po atrakcje turystyczne do Sielpi Wielkiej”

  1. To prawda. Ciężko się tam czasami wbić, wiem coś o tym, bo często tam bywam. Ale to niestety jedyne takie fajne kąpielisko w pobliżu Kielc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>