Opole jako stolica polskiej piosenki

Opole to miasto znane z odbywającym się co roku Festiwalu Polskiej Piosenki. Stolica Opolszczyzny łączy się ze sloganem “miasto bez granic”, prezentując swoje nieograniczone atrakcje. Jedną z nich jest stary Staw Zamkowy – jedno z ulubionych miejsc każdego mieszkańca Opola. Dlaczego jest darzone tak wielką sympatią? Dawniej, w XIX wieku, z fosy zamkowej utworzono staw z fontanną. Miejsce to stało się centrum sportowych spotkań, na którym swoje umiejętności prezentowali mistrzowie łyżwiarstwa figurowego. W sezonie letnim przyciągało ono mieszkańców łaknących relaksu, którzy przybywali nad staw wypocząć. Wraz z rosnącym zainteresowaniem, okolica powiększała się o nowe atrakcje: wybudowano kawiarnię oraz przystań dla łódek. Powstał także Domek Lodowy, który był siedzibą Towarzystwa Łyżwiarskiego. Niestety, powódź mająca miejsce u schyłku lat 90. przyniosła ze sobą wiele szkód, zmniejszając walory stawu. Minęło dużo czasu, zanim miejsce odzyskało swój dawny blask.

Stary Domek Lodowy przemieniono na restaurację, fontannę zrekonstruowano, odnowiono bulwar i dodano pomost. Dzięki temu stawek znów wrócił do łask, a Opolanie z radością spędzają tam swój wolny czas. Atrakcją wprowadzoną po najświeższych remontach są pokazy multimedialnej fontanny odbywające się cyklicznie o wybranych godzinach. Woda w stawku, jak za dawnych czasów służy w zimie mieszkańcom jako tafla do jeżdżenia na łyżwach, w lecie pozwala za to na ochłodę i przyjemną kąpiel. Staw Zamkowy to nie tylko miejsce na relaks i wodne widowisko. To także możliwość zobaczenia z bliska Amfiteatru, w którym cyklicznie odbywa się Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki oraz Wieży Piastowskiej – pozostałości po nieistniejącym już Zamku – liczącej 35 metrów. Na jej szczycie przyjrzeć się można panoramie miasta i jego okolicach.

To tylko niektóre z atrakcji, którymi kusi Opole. Aby zobaczyć je wszystkie, jeden dzień nie wystarczy. Zwłaszcza, że wart wizyty jest także opolski ogród zoologiczny i pełna zabytków starówka. Odwiedzając stolicę Opolszczyzny obowiązkowo trzeba wstąpić też do którejś z restauracji znajdujących się nad kanałem Ulgi. O nocleg w Opolskiej Wenecji nie jest trudno, więc nie ma potrzeby rezerwować go z dużym wyprzedzeniem. Miasto oferuje atrakcyjne kwatery w równie interesujących okolicach, warto więc już dziś pomyśleć o “zdobyciu” nowego miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>