Legenda o jeziorze Gniezno

Gniezno, pierwsza stolica polski, którą według podań założył Lech w pobliżu gniazda orła. Niemal każdy słyszał legendę o wędrującym Lechu, Czechu i Rusie zapisanej w Kronice Wielkopolskiej. Nazwa grodu miała pochodzić od polskiego słowa „gniazdo” lub „gnieździć się” czyli osiedlać. Według wielu etymologów nazwa miasta pochodzi właśnie od tego drugiego znaczenia – osiedlenia się czyli budowania gniazda w miejscu, które wybrał Lech: żyznego terenu obfitującego w ryby i dzikie zwierzęta.

Według Jana Długosza impulsem do zbudowania osady było orle gniazdo, które legendarny władca ujrzał na wysokich drzewach. Według innych badaczy historii o prawdziwym powodzie, dla którego dziś Gniezno to właśnie Gniezno, możemy się przekonać nawet dziś odwiedzając pierwszą stolice polski. Osada znajduje się na terenie zwanym Pojezierzem Gnieźnieńskim. Bez względy z której strony przyjedziemy do miasta na naszej strasie spotkamy jedno z pięciu jezior: Jelonek, Winiary, Świętokrzyskie, Koszyk oraz Zacisze. Ponadto na trenie miasta znajduje się wiele stawów, głownie w południowej części. Zdaniem wielu badaczy wszystkie te zbiorniki wodne w czasach pierwszych Piastów były jednym wielkim jeziorem Gniezno. O tej koncepcji świadczy nie tylko ukształtowanie terenu i charakterystyczne obniżenia w okolicy kościoła św. Krzyża, ale i historyczne materiały. Na wykonanej w roku 1887 roku mapie jest obecne wielkie jezioro oblewające gnieźnieński gród.

Będąc tam nie sposób ominąć pozostałych historycznych atrakcji miasta. Do największych niewątpliwie należy tutejsze Muzeum Początków Państwa Polskiego, w której znajdują się eksponaty pozyskane w wyniku prowadzonych tu od lat powojennych prac wykopaliskowych. Wystawy i interaktywne warsztaty dla najmłodszych pozwalają się zapoznać z historią początków naszego państwa. Co ciekawe wśród zwiedzających jest bardzo dużo obcokrajowców, zainteresowanych naszą historią. Do Gniezna można przyjechać na jednodniową wycieczkę lub na dłuższy pobyt. Szeroka baza noclegowa stwarza ku temu doskonałe warunki. Nie trudno tu o tanie noclegi {struktura noclegów: }, Gniezno posiada rozbudowaną ofertę skierowaną dla zorganizowanych grup, głównie uczniów i studentów, którzy w ramach zajęć i wycieczek dydaktycznych odwiedzają pierwsza stolicę Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>