Latarnia Morska i Pałac Morski, czyli o zabytkach w Gąskach

Gąski to niewielka wieś letniskowa, położona w okolicach Mielna. Słynie przede wszystkim z szerokiej, czystej i piaszczystej plaży oraz ciepłej wody, która umożliwia uprawianie licznych sportów wodnych. To jednak nie jedyne atrakcje w tej okolicy – warto zobaczyć tutaj m. in. Latarnię Morską oraz Pałac Morski.
Tym, co wyróżnia tę miejscowość, jest baza noclegowa, która pozwala nam wypocząć w dobrych warunkach i w przystępnej cenie. Znaleźć można tutaj kilka campingów, ale także pensjonaty, prywatne kwatery i ośrodki wczasowe, gdzie zawsze zarezerwujemy odpowiednie dla siebie noclegi np. sugerując się meteorem. Gąski mają także dobre zaplecze gastronomiczne, więc nie musimy się martwić o to, co zjemy w czasie naszego urlopu.

Okolice miejscowości idealnie nadają się na rowerowe wycieczki. Przez Gąski przechodzi Szlak Nadmorski o długości prawie 50 kilometrów. Oczywiście możemy wybrać inną trasę nieoznakowaną i zwiedzić okolicę, wybierając się np. do Sarbinowa lub nawet do Mielna. Taka podróż, w okolicy morza na pewno korzystnie wpłynie na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Przy okazji zobaczymy kilka ciekawych obiektów, oglądając okoliczne lasy oraz pola.

Po powrocie do Gąsek możemy zwiedzić tutejsze najważniejsze atrakcje, zaczynając od Latarni Morskiej. Jest to druga pod względem wysokości konstrukcja w Polsce – ma ponad 50 metrów wysokości. Nie byłby to jednak tak ważny fakt, gdyby nie to, że jest udostępniona zwiedzającym. Rozciąga się z niej piękny widok na okolicę Gąsek, jak i na dalsze miejscowości oraz sam Bałtyk. Przy dobrej pogodzie widać stąd m. in. Mielno oraz Sarbinowo. Została wybudowana w końcu XIX wieku i wpisana jest do rejestru zabytków.

Drugim ważnym zabytkiem miejscowości jest tutejszy Pałac Morski, będący pięknym przykładem neoklasycznego budownictwa. Zbudowany został w II połowie XIX stulecia, a dzisiaj jest to niezwykle zadbana budowla, którą przeznaczono m. in. na cele hotelowe oraz restauracyjne. Zabudowania pałacowe otoczone są przez piękny park o powierzchni przekraczającej 6 hektarów. Będąc w tych stronach naprawdę koniecznie trzeba odwiedzić to miejsce, które ma niepowtarzalną atmosferę.

Gąski dają także wiele innych możliwości na wykorzystanie wolnego czasu. Można spędzić go na szerokiej plaży albo udać się na spacer po okolicy. Niezależnie na co się zdecydujemy, na pewno będziemy zadowoleni i będziemy chcieli wrócić tutaj za rok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>