Książański Park Krajobrazowy – Wałbrzych

Wałbrzych znany jest przede wszystkim ze względu na Zamek Książ i towarzyszące mu zabudowania oraz park. Turystów przyciągają też trasy rowerowe w okolicy oraz miejskie zabytki. Miasto ma bogatą ofertę, która zadowoli każdego. Okolice Wałbrzycha mogą się poszczyć też piękną przyrodą. Powstał tu specjalnie wyznaczony teren: Książański Park Krajobrazowy, który ma chronić formy terenu oraz florę i faunę tych ziem. Cechami tak charakterystycznymi tego regionu są liczne pagórki, wyższe wzgórza oraz doliny i wąwozy. Całe Pogórze Wałbrzyskie jest też bogate w dawne pałace i zamki. Najbardziej znany jest oczywiście Zamek Książ i ruiny zamku Stary Książ, a także Zamek Cisy. Na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego żyją też ciekawe gatunki zwierząt, jak muflony i rzadkie nietoperze. Na tym obszarze znajduje się też wiele mniejszych form ochrony przyrody, a także stanowisk edukacyjnych.

W Dolinie Różaneczników poprowadzona została specjalna ścieżka dydaktyczna. Na tablicach zamieszczono nie tylko informacje o samych różanecznikach, ale także o innych gatunkach, porastających Pogórze Wałbrzyskie. Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc dla Parku jest Wąwóz Pełcznicy. Jest on głęboki, miejscami nawet na 100 metrów i znany jest ze swojego piękna. Oczywiście największą atrakcją Książańskiego Parku Krajobrazowego jest sam Zamek Książ, od którego wziął swoją nazwę. Pierwsze prace nad tym obiektem przeprowadzono już w XIII stuleciu. Ale niewiele z tamtych czasów pozostało do dzisiaj – przez wieki budowlę rozbudowywano i dostosowywano styl do panującej mody. Ostatnie wielkie prace w tym rejonie przeprowadziły już władze III Rzeszy, by dostosować zamek do pełnienia roli kwatery Hitlera. Wybudowano tu także liczne podziemne korytarze, które do dzisiaj kryją wiele tajemnic. Zamek Książ przyciąga więc nie tylko miłośników historii i architektury, ale także poszukiwaczy skarbów, którzy liczą, że znajdą tu zrabowane złoto, obrazy, a być może nawet słynną Bursztynową Komnatę. W Wałbrzychu warto zostać na dłużej. Możemy tu jednak bez jakichkolwiek problemów znaleźć i zarezerwować dla siebie lokum. Wałbrzych ma bogatą ofertę bezy noclegowej – od hoteli po pokoje gościnne. Znajdziemy też w okolicznych miejscowościach gospodarstwa agroturystyczne czy pola namiotowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>