Kaszuby – miejsce na idealne wakacje

Kiedy za oknem pojawiają się pierwsze promienie wiosennego słońca, bardzo wiele osób zaczyna planować długie weekendy i nadchodzące wakacje. Ze względu na różnorodność krajobrazową, Polska ma do zaoferowania bardzo dużo. Można się wybrać w góry, nad morze, a także spędzić kilka relaksujących dni nad jednym z wielu pięknych jezior. Oprócz niewątpliwie cudownych Mazur, coraz większym powodzeniem cieszą się Kaszuby.

Z czego wynika tak nagły wzrost popularności tego niewielkiego skrawka ziemi?

Doskonała baza noclegowa (meteor-turystyka > noclegi > Kaszuby), świetne zaplecze gastronomiczne i niezwykła kultura mieszkających tam ludzi, z roku na rok robią coraz większą furorę wśród wczasowiczów. Gdzie okiem sięgnąć widać przepiękne jeziora, rwące rzeki, jary, wąwozy i oczywiście łąki. Kaszuby przez wieki izolowane od reszty kraju zachowały po dziś dzień swoją oryginalną kulturę i język. Perłą tej niezwykłej krainy jest pojezierze, zwane przez niektórych Szwajcarią Kaszubską.

Jak mówi bardzo znana i stara kaszubska legenda, podobno kiedy Bóg stworzył już calutką Ziemię, zerknął na nią i zauważył, że pozostało tylko jedno niezagospodarowane, puste miejsce. Umieścił więc na tym terenie wszystko to co mu zostało – pola, jeziora, łąki.

Podobno najpiękniejsze widoki całego regionu rozciągają się z tak zwanej Drogi Kaszubskiej, która mijając kilka jezior przebiega między innymi przez kilka wiosek Chmielno, Zawory, Brodnicę Dolną oraz Ostrzyce. Ostatni odcinek tej trasy wiedzie falistą serpentyną zboczami najwyższego wzniesienia Pomorza.

Mieszkańcy Kaszub to ludzie głęboko przywiązani do tradycji, przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Mają swój własny język, który na arenie międzynarodowej uznawany jest za ewenement. Słyną z kunsztownego rękodzieła, którego nie znajdzie się w wielkich zakładach produkcyjnych ani fabrykach. Najsłynniejsze hafty kaszubskie wychodzą spod palców miejscowych kobiet.

Kaszuby są idealne zarówno dla wielbicieli aktywnego wypoczynku na łonie natury oraz dla amatorów spokojnych spacerów brzegiem jeziora. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Z pewnością warto wybrać Kaszuby na miejsce weekendowego wypoczynku lub spędzić tam długo wyczekiwany urlop. Na pewno okażą się idealną odtrutką na problemy dnia codziennego i liczne obowiązki w domu, w pracy czy w szkole. Wystarczy spakować plecak i wyruszyć.

Jedna myśl na temat “Kaszuby – miejsce na idealne wakacje”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>