Beskidzka Trójwieś czyli Istebna

Beskid Śląski to nie tylko Skrzyczne (1257 m n.p.m.) lub Barania Góra (1220 m n.p.m.). Oczywiście turyści chętnie korzystają z możliwości pieszych wędrówek, oddychania czystym powietrzem, jeżdżenia zimą na nartach. Gdyby jednak chodziło wyłącznie o wzniesienia i przyrodę Beskid nie byłby tak oblegany. Celem przyświecającym podróżującym jest także możliwość zatrzymania się w niewielkich miejscowościach o długich tradycjach ze wspaniałymi mieszkańcami, którzy oferują najlepsze noclegi w okolicy Śląska.

Na południowym krańcu Beskidu znajduje się Istebna. Świetna baza noclegowa do wypadu w góry, pozwalająca zarówno na piesze wędrówki w ciągu całego dnia, jak i zwiedzanie terenów przy użyciu roweru. Katalog noclegów (Meteor) jest bardzo rozbudowany i z pewnością każdy znajdzie w nim nocleg idealnie dopasowany do swoich potrzeb. Ścieżki są na tyle szerokie oraz mocno zbite, aby jazda przynosiła przyjemność, a nie sprawiała ciągłych problemów. Zmotoryzowani oraz znudzeni widokami z Istebnej mogą udać się do Wisły bądź Szczyrku. Pierwsze miasto kojarzy się z naszym sławnym skoczkiem narciarskim Adamem Małyszem, a jego powstanie datuje się na przełom XVI i XVII wieku, a drugie to miejscowość turystyczna z dużą ilością wyciągów narciarskich. Są one jednak dość zatłoczonymi kurortami w trakcie sezonów wypoczynkowych, więc Beskidzka Trójwieś zapewni o wiele większy komfort i pozwoli na spokojne wykorzystanie urlopu w otoczeniu malowniczych górskich krajobrazów. Tylko tutaj można spotkać się każdego dnia z osobami, które nie wstydzą się własnego pochodzenia, a także nie gonią za ułudą dnia codziennego. I tylko tutaj można odpocząć nie spiesząc się, aby jak najwcześniej stanąć w kolejce na stok.

Koniaków na pewno znacie z telewizji. Kilka lat temu, panie ze wsi sołeckiej zawojowały świat wybornymi koronkami. Kunsztownie wykonane dzieła sztuki ludowej nie zaciekawiłyby zbyt wielu rodaków, gdyby nie pomysłowość pań. Otóż w swój asortyment sprzedażowy postanowiły włączyć koronkowe stringi. Świat zachwycił się nowatorską bielizną tworzoną przez grono dojrzałych gospodyń ludowych.

Trzecią miejscowością z Beskidzkiej Trójwsi jest Jaworzynka. Mieszkańcy z namaszczeniem kultywują stare góralskie tradycje, i o ile w innych regionach Polski ludność wkłada stroje ludowe tylko od święta, o tyle tu można spotkać w tygodniu przechadzających się staruszków z nałożonymi na siebie odświętnymi ludowymi strojami góralskimi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>